Nowy Ford Explorer Plug-in Hybrid

04.09.2019

Zupełnie nowy Ford Explorer Plug-In Hybrid będzie oferowany w dwóch różniących się charakterem, dobrze wyposażonych wariantach (oba z kierownicą po lewej stronie) – jako usportowiony Explorer ST-Line, inspirowany osiągami modeli Ford Performance oraz jako luksusowy Explorer Platinum. Obydwie wersje będą napędzane silnikiem benzynowym EcoBoost V6 o pojemności 3,0 litra i silnikiem elektrycznym, pełniącym też rolę generatora, z łączną mocą maksymalną zespołu napędowego 450 KM i momentem obrotowym 840 Nm, a także z możliwością korzystania z napędu całkowicie elektrycznego.

Standardowym wyposażeniem będzie inteligentny system napędu na cztery koła Forda wspierany przez siedem trybów jazdy i 10-stopniową automatyczną skrzynię biegów gwarantujące optymalne osiągi w różnych scenariuszach drogowych - od jazdy miejskiej po jazdę terenową. Za zufanie do pojazdu i wrażenie wysokiej kultury jazdy odpowiadają nowoczesne systemy wspomagania kierowcy dostępne w standardzie, takie jak adaptacyjny tempomat z funkcjami Stop & Go, rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości i utrzymywania pojazdu na pasie ruchu.

Wyjątkowo przestronne i luksusowe wnętrze zorientowane na komfort podróży oferuje zaawansowane funkcje, w tym centralny, pionowo ustawiony ekran dotykowy o przekątnej 10,1 cala oraz 12,3‑calowy wyświetlacz zestawu wskaźników. Rodziny mogą w pełni wykorzystać potencjał samochodu w czasie podróży, dzięki możliwości elastycznej konfiguracji przestrzeni bagażowej i pasażerskiej oraz dzięki przyjaznym innowacjom, takim jak łatwe korzystanie z trzeciego rzędu siedzeń, gdzie ruchem jednej ręki można sobie zapewnić odpowiednią drogę do wsiadania lub wysiadania.

- „Bardzo się cięszę, że legendarny Ford Explorer trafia do Europy. Nowy Ford Explorer zaprezentuje niesamowity design i zaoferuje wyjątkowo bogate wyposażenie. Najbardziej wszechstronny SUV, jaki kiedykolwiek zaoferowaliśmy klientom w Europie, może wygodnie przewozić siedem dorosłych osób, holować przyczepę o masie 2500 kg i przejechać 40 km w trybie bezemisyjnym po mieście - powiedział Roelant de Waard, wiceprezes ds. marketingu, sprzedaży i serwisu, Ford of Europe. „Rozwiązania takie jak ekran dotykowy o przekątnej 10,1-cala i debiutujący w Europie asystent hamowania przy cofaniu sprawiają, że technika zastosowana w samochodzie Explorer Plug-In Hybrid czyni go łatwym w prowadzeniu, a używanie samochodu staje się szczególnie satysfakcjonujące.


Skonstruowany od podstaw Ford Explorer szóstej generacji został zaprezentowany klientom w Stanach Zjednoczonych na początku tego roku. Pierwszy Explorer został wprowadzony na rynek w 1991 roku i rozpoczął w USA szybki rozwój segmentu SUV, co przyczyniło się do ogromnego sukcesu takich samochodów w skali globalnej.

 •  


  Nowy Explorer Plug-In Hybrid zapewnia oszczędność, kulturę jazdy i osiągi elektrycznego układu napędowego w wielu scenariuszach, przy jednoczesnym zachowaniu zasięgu jazdy i swobody oferowanej przez tradycyjny silnik spalinowy. Na niektórych rynkach zasięg 40 km jazdy w cyklu miejskim z napędem elektrycznym uprawnia do ulg podatkowych.

  3-litrowy silnik EcoBoost o mocy 350 KM wspierany jest przez moc 100 KM wytwarzaną przez silnik elektryczny. Akumulator litowo-jonowy o pojemności 13,1 kWh można ładować poprzez gniazdo ładowania umieszczone na przednim lewym błotniku między drzwiami, a nadkolem. Ponadto akumulator jest automatycznie doładowywany podczas jazdy w czasie hamowania regeneracyjnego, czyli odzyskiwania energii kinetycznej normalnie wytracanej podczas hamowania.

  Silnik elektryczny umożliwia Explorerowi jazdę z napędem wyłącznie elektrycznym przy zerowej emisji spalin, a kierowca może wybrać, kiedy i jak wykorzystać energię zgromadzoną w akumulatorze, używając odpowiednio trybów jazdy EV Auto, EV Now, EV Later i EV Charge. Gdy akumulator osiągnie minimalny stan naładowania, Explorer automatycznie powraca do trybu EV Auto, w którym silnik elektryczny wspomaga silnik benzynowy, korzystając z energii elektrycznej odzyskanej przy hamowaniu, celem zmniejszenia zużycia paliwa. Według szacunków Explorer Plug-In Hybrid będzie emitował 78 g/km CO2, a zużycie benzyny wyniesie 3,4 l/100 km.*

  Równoległa hybrydowa architektura Explorera Plug-In Hybrid umożliwia jednoczesne wykorzystanie pełnej mocy i momentu obrotowego zarówno silnika benzynowego, jak i silnika elektrycznego, co zwiększa możliwości samochodu w terenie, poprawia osiągi drogowe i pozwala na holowanie przyczepy o masie do 2500 kg. Bardzo zaawansowana technicznie, 10-stopniowa automatyczna skrzynia biegów dobrze służy oszczędności paliwa i komfortowi jazdy.

  „Explorer jest rasowym SUVem. Zaprojektowaliśmy go jako samochód dla rodzin z prawdziwym duchem przygody, dlatego istotne było wyposażenie Explorera Plug-In Hybrid w układ napędowy, pozwalający holować wszystko, od łodzi, po przyczepy do przewozu koni.” – powiedział Matthias Tonn, główny inżynier programu Explorer w Europie. „Między innymi dlatego właśnie wybraliśmy równoległą architekturę hybrydową, która pozwala kierowcom korzystać jednocześnie ze wszystkich 450 KM i momentu obrotowego sięgającego 840 Nm. Dodaliśmy też bardziej zaawansowaną wersję naszego systemu informacji o obiektach w martwym polu lusterek, by uwzględnić przyczepę o długości do 10 metrów.”

  Zaawansowany system inteligentnego napędu na wszystkie koła co 10 milisekund analizuje dane z kilkudziesięciu czujników, w tym mierzących prędkość pojazdu, odchylenie kursu jazdy, temperaturę otaczającego powietrza, poślizg kół i zachowanie holowanej przyczepy, aby określić, czy przyczepność napędzanych kół jest wystarczająca. Zupełnie nowa jednobiegowa przekładnia rozdzielcza wyposażona w sprzęgło elektromechaniczne, może płynnie zmieniać rozdział momentu obrotowego między przednie i tylne koła w ciągu 100 milisekund, aby zapewnić skuteczniejsze i bezpieczniejsze wykorzystanie przyczepności kół. Podobnie jak w przypadku 10-stopniowej przekładni automatycznej, system wykorzystuje adaptacyjne algorytmy uczenia się, aby nieustannie modyfikować swoje reakcje i uzyskiwać w ten sposób optymalne wyniki.

  System zarządzania jazdą w terenie wykorzystuje zmienne tryby jazdy, by umożliwić kierowcy dostosowanie samochodu do warunków drogowych, pogodowych i terenowych na każde żądanie. Może on wybierać spośród trybów Normal, Sport, Trail, Slippery, Tow/Haul, Eco i Deep Snow and Sand, zobrazowanych grafiką, dostosowaną do jego specyfiki, prezentowaną na 12,3-calowym wyświetlaczu. Kontrola zjazdu ze wzniesienia dodatkowo pomaga w łagodzeniu kłopotów w terenie.

 •  


  Wyrafinowane systemy wspomagania kierowcy przyczyniają się do przyjemnego i intuicyjnego prowadzenia Explorera Plug-In Hybrid, a część z nich zaprojektowano specjalnie w celu ułatwienia prowadzenia dużego pojazdu w środowisku miejskim.

  Dostępny jest asystent parkowania (Active Park Assist 2), który umożliwia w pełni zautomatyzowane manewry przy parkowaniu równoległym i prostopadłym po naciśnięciu jednego przycisku. System identyfikuje odpowiednie miejsca parkingowe, a kierowca może sterować ruchem pojazdu, wybierając przełożenie neutralne przekładni i przytrzymując odpowiedni przycisk na konsoli środkowej. Następnie pojazd przejmuje kontrolę nad wyborem biegu do przodu lub do tyłu, steruje przepustnicą i hamulcami, a także skrętem kół, by ustawić samochód na miejscu parkingowym i zakończyć manewry przełączeniem przekładni w pozycję Park. System może również pomóc kierowcy w wyprowadzeniu samochodu z równoległych miejsc parkingowych za pomocą w pełni zautomatyzowanej funkcji wspomagania wyjazdu z parkingu.

  System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach z funkcją ostrzegania przed pojazdami na drodze poprzecznej ostrzega kierowców wycofujących samochód z miejsca parkingowego o pojazdach zbliżających się do niego i mogących znaleźć się na kursie kolizyjnym. System może włączyć hamulce, by uniknąć lub złagodzić skutki kolizji, jeśli kierowca nie zareaguje na wcześniejsze ostrzeżenia. Ponadto asystent hamowania przy cofaniu (Reverse Brake Assist) wykorzystuje czujniki radarowe i ultradźwiękowe do wykrywania obiektów na drodze pojazdu i może automatycznie włączać hamulce, aby uniknąć nieuchronnej kolizji, gdy pojazd cofa z niewielką prędkością, na przykład podczas wyjeżdżania z podjazdu przed domem. By pomóc kierowcy w manewrowaniu w ciasnych przestrzeniach, kamery skierowane do przodu i do tyłu, wyposażone w system czyszczenia obiektywów, a także dodatkowe kamery pod lusterkami bocznymi, zapewniają kierowcy 360-stopniowy widok otoczenia pojazdu, wyświetlany na centralnym ekranie.

  System aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów przed maską lub w pobliżu samochodu, automatycznie uruchamia hamulce, jeśli kierowca nie reaguje na ostrzeżenia.

  Poruszanie się w miejskich korkach, jazda autostradą i długie podróże są mniej stresujące dzięki tempomatowi adaptacyjnemu (ACC) z funkcją Stop & Go, z rozpoznawaniem znaków ograniczenia prędkości i funkcją utrzymywania samochodu na pasie ruchu. System ten pomaga Explorerowi Plug-In Hybrid w utrzymywaniu komfortowej odległości od pojazdów jadących z przodu i może pomóc w utrzymaniu pojazdu na środku jego pasa ruchu. ACC może dostosować prędkość pojazdu do dopuszczalnych limitów, monitorując znaki drogowe umieszczone przy drodze i nad drogą, a także korzystając z informacji z pokładowego systemu nawigacyjnego.

  Funkcja Stop & Go umożliwia systemowi ACC całkowite zatrzymanie pojazdu w gęstym ruchu miejskim, a następnie automatyczne ruszenie z miejsca, jeśli czas zatrzymania jest krótszy, niż 3 sekundy. Jeśli czas zatrzymania przekracza 3 sekundy, kierowca może nacisnąć przycisk umieszczony na kierownicy lub delikatnie nacisnąć pedał przyspieszenia, by rozpocząć jazdę.

  System utrzymywania samochodu na pasie ruchu monitoruje oznakowanie poziome na drodze i może zastosować delikatny, ale odczuwalny moment obrotowy w układzie kierowniczym, aby pomóc kierowcy utrzymać się na środku pasa za każdym razem, gdy aktywowany jest system ACC. Zaprojektowany, by wspierać kierowców przy prędkościach do 200 km/h, system wysyła też wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia, jeśli wykryje brak rąk kierowcy na kierownicy.

  Kolejne rozwiązania, które pomagają kierowcy w unikaniu lub łagodzeniu skutków wypadków, obejmują system utrzymywania pasa ruchu i system omijania przeszkód, który zapewnia wspomaganie kierowania, pozwalając na unikanie kolizji. Hamowanie po kolizji pozwala automatycznie zatrzymać pojazd po uderzeniu w przeszkodę, aby zmniejszyć obrażenia pasażerów i szkody spowodowane kolizją z kolejnymi obiektami.

  „Nie chodzi nam o wypełnienie samochodu nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi tylko dlatego, że takie mamy.” - powiedział Torsten Wey, menedżer systemów wspomagania kierowcy i bezpieczeństwa, Ford of Europe. „Chodzi o poprawę jakości podróży, zmniejszenie stresu podczas jazdy i budowanie poczucia pewności siebie u kierowcy.”
 •  


  Przy długości przekraczającej 5 metrów, szerokości 2 metrów i wysokości prawie 2 metrów, nowy Explorer Plug-In Hybrid zapewnia luksus przestrzeni odpowiedniej nawet dla siedmiu pasażerów w trzech rzędach siedzeń.

  Pasażerowie w pierwszym i drugim rzędzie korzystają z ponad 1 metra przestrzeni nad głowami, 1 metra miejsca na nogi oraz ponad 1,5 metra szerokości wnętrza na wysokości ramion. Trzeci rząd siedzeń oferuje 96 centymetrów nad głowami pasażerów, ponad 1 metr szerokości wnętrza na wysokości ramion (dla 2 osób) i ponad 83 centymetry miejsca na nogi, dzięki czemu z łatwością zmieszczą się tam osoby dorosłe.

  Standardowo fotele trzeciego rzędu EasyFold są składane i rozkładane elektrycznie, a fotele EasyFold w drugim rzędzie pozwalają na złożenie ich na płasko, tworząc przestrzeń ładunkową o objętości 2 274 litrów. We wnętrzu zaprojektowano schowki o łącznej pojemności 123 litrów, dzięki czemu pasażerom we wszystkich trzech rzędach nie zabraknie miejsca do przechowywania rzeczy osobistych, ponadto w kabinie znalazło się 12 uchwytów na kubki z napojami.

  Pokrętło zmiany biegów 10-biegowej przekładni automatycznej, podgrzewane i chłodzone przednie fotele z elektryczną regulacją położenia i kształtu w 10 pozycjach, podgrzewane siedzenia w drugim rzędzie, bezprzewodowa ładowarka do kompatybilnych urządzeń mobilnych, podgrzewana kierownica, chowane zasłony przeciwsłoneczne w drugim rzędzie siedzeń, przyciemniane szyby w drugim i trzecim rzędzie należą do funkcji zwiększających komfort, dostarczanych w wyposażeniu standardowym samochodu. Wersja Platinum jest standardowo wyposażona w 14-głośnikowy, 1000-watowy system muzyczny B&O, a w wersji w ST-Line zastosowano system audio B&O z 12 głośnikami o mocy 800 wat.

  System FordPass Connect z modemem pokładowym sprawia, że nowy Explorer Plug-In Hybrid staje się mobilnym punktem dostępowym Wi-Fi, gwarantującym łączność bezprzewodową dla nawet 10 urządzeń. Oprócz pomagania kierowcom w planowaniu szybszych, mniej stresujących podróży dzięki aktualizacjom ruchu w czasie rzeczywistym dla systemu nawigacji i strumieniowaniu treści multimedialnych w czasie jazdy, FordPass Connect oferuje w aplikacji mobilnej FordPass szereg wygodnych funkcji:

  1. Lokalizator pojazdu, pomagający właścicielowi znaleźć auto na rozległych parkingach w centrach handlowych,
  2. Status pojazdu, do sprawdzania poziomu paliwa, stanu alarmu, przebiegu do wymiany oleju i wielu innych parametrów,
  3. Blokowanie i odblokowywanie zamków drzwi pozwalające na zdalne umożliwienie dostępu do auta,
  4. Zdalny rozruch**

  10,1-calowy pionowy ekran dotykowy, będący wyposażeniem standardowym wersji Platinum, pozwala na wyświetlenie mapy systemu nawigacyjnego na całej powierzchni ekranu, ułatwiając orientację w terenie, ale możliwy jest też podział powierzchni ekranu pomiędzy mapę i informacje systemu audio. Ekran pojemnościowy zbudowany w technologii używanej w ekranach smartfonów i tabletów, zapewnia szybszą i bardziej precyzyjną interakcję z systemem informacji i rozrywki SYNC 3, umożliwiającym kierowcy sterowanie funkcjami audio, nawigacją i klimatyzacją oraz połączonymi smartfonami, za pomocą prostych poleceń głosowych.

  Ekran dotykowy może też wyświetlać informacje współdzielone z dostępnym w Explorerze 12,3-calowym, całkowicie cyfrowym zestawem wskaźników skonfigurowanym tak, by dostarczać maksimum informacji o pracy hybrydowego układu napędowego, na przykład o przepływie energii, ładowaniu akumulatora, czy zarządzaniu sprawnością energetyczną. Zarówno 8‑calowy centralny ekran dotykowy, jak i 12,3-calowy zestaw wskaźników cyfrowych są standardem w wariancie ST-Line.

 •  


  Wiele konsekwentnie utrzymywanych cech samochodu pomogło zdefiniować Explorera podczas 29 lat sukcesów na rynku samochodowym USA, a zespół projektantów starał się zachować te ważne elementy dziedzictwa przy tworzeniu obecnej, zupełnie nowej generacji modelu. Tradycją Explorera stały się na przykład zaciemnione przednie i tylne słupki okien samochodu. Sportowy, stylowy wygląd konsekwentnie podkreśla nachylona linia dachu i krótki zwis przedni.

  Explorer Plug-In Hybrid jest standardowo wyposażony w 20-calowe obręcze kół z lekkich stopów z wykończeniem w kolorze czarnym dla wersji ST-Line i z ciemnym matowym wykończeniem w wersji Platinum.

  Wersja ST-Line otrzymała jednoczęściowy przedni wlot powietrza w wykończeniu na wysoki połysk i relingi dachowe oraz okładziny drzwi w błyszczącej czerni. We wnętrzu w charakterze akcentów zastosowano szwy w kolorze czerwonym w tapicerce siedzeń, na dywanikach i na sportowej spłaszczonej u dołu kierownicy oraz detale z efektem włókna węglowego na desce rozdzielczej.

  Wersja Platinum posiada satynowany, jednoczęściowy przedni wlot powietrza oraz satynowane relingi dachowe i okładziny drzwiowe. Wnętrze otrzymało również detale deski rozdzielczej wykonane z drewna.

  -„Ogromna charyzma i niespotykana prezencja są standardem w naszym najnowszym Explorerze Plug-In Hybrid.” - podkreślił Matthias Tonn. „Dzięki umieszczeniu w ofercie wyróżniających się wariantów ST-Line i Platinum, klienci mogą znaleźć w niej samochód odpowiadający ich estetyce i osobowości.”Skontaktuj się z nami dzisiaj, aby uzyskać więcej informacji.

Napisz do nas Umów się na jazdę próbną


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje DFS Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od DFS Motors