Elektryczny SuperVan 4 podczas 101. edycji Pikes Peak International Hill Climb

20.03.2023

Od ponad 100 lat samochody Forda biorą udział w legendarnym wyścigu Pikes Peak International Hill Climb (PPIHC) który odbywa się niedaleko Colorado Springs w stanie Kolorado. W roku 2023, podczas 101. edycji wyścigu, Ford Performance wystartuje na America's Mountain w pełni elektrycznym SuperVanem 4.

  • Ford Performance wystartuje elektrycznym SuperVanem 4 w legendarnym wyścigu Pikes Peak International Hill Climb.
  • Trasa Pikes Peak International Hill Climb wspina się 1440 metrów w górę, pokonując 156 zakrętów do mety usytuowanej na wysokości ponad 4302 metrów nad poziomem morza.
  • Samochody Forda biorą udział w rywalizacji na Pikes Peak od czasu pierwszej imprezy w 1916 roku, podczas której na szczyt wspiął się Model T.
  • W 2023 roku SuperVana 4 pilotować będzie legenda sportów motorowych – Romain Dumas.

Historia

Wyścig po raz pierwszy odbył się w 1916 roku, a Ford Model T pokonał trasę do mety na wysokości 4302 metrów n.p.m. w czasie 28 minut i trzech sekund. SuperVan 4 ma za zadanie pielęgnować tradycję Forda, a jednocześnie jego celem jest skrócenie o co najmniej kilka minut czasu, w którym Model T osiągnął metę.

Ford Super Van 4

„Pikes Peak International Hill Climb jest kolejnym etapem prac rozwojowych Ford Performance, a także doskonałym miejscem, gdzie można zaprezentować SuperVana 4. Sam wyścig oraz model mają długą, bogatą historię, która rozpala wyobraźnię fanów motosportu na całym świecie” – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance. „Impreza i model ewoluowały z upływem czasu, a teraz nadszedł czas, aby skorzystać z naszych rozwiązań technicznych, wdrożonych w modelach elektrycznych i sprawdzić je na górskim odcinku wyścigowym w rywalizacji z najbardziej imponującymi pojazdami wyczynowymi na świecie”. 

W 100 edycjach imprezy pojazdy Forda rywalizowały wystawiając różne modele – od Forda T z 1916 roku po Mustangi obecnej generacji, w tym Forda Mustanga Shelby GT500SE, firmowanego w 2022 roku przez Shelby American.

Przez wszystkie te lata, na górskiej trasie za kierownicami Fordów zasiadało kilka legend światowego formatu, począwszy od bijących rekordy  w latach 60-tych w kategorii samochodów produkcyjnych Curtisa Tannera i Parnellego Jonesa, po niewiarygodny przejazd Kena Blocka modelem Hoonicorn w ramach Climbkhany. 

W 2023 roku SuperVana 4 poprowadzi legenda sportów motorowych i rekordzista PPIHC Romain Dumas, który oprócz innych znaczących osiągnięć jest także trzykrotnym zwycięzcą Le Mans i zdobywcą kilku rekordowych czasów przejazdu w samochodach z napędem elektrycznym.

„Najnowsza generacja napędów elektrycznych Forda doskonale pasuje do America's Mountain” – powiedział Dumas. „Na dużych wysokościach, w tradycyjnych pojazdach napędzanych silnikiem spalinowym spada nominalna moc, natomiast elektryczny układ napędowy SuperVana 4 nie ma żadnych ograniczeń i będzie silnym graczem tegorocznego wyścigu.”

Będzie to już dziewiąty występ Dumasa w Pikes Peak International Hill Climb, który swoje górskie starty rozpoczął w 2012 roku.

„Zawsze jesteśmy bardzo ciekawi, co Romain pokaże na trasie Pikes Peak International Hill Climb. Konsekwentnie pojawia się tu w wyjątkowych konstrukcjach, które są nie tylko poważnymi pretendentami do zwycięstwa, ale też sprawiają dużą frajdę, kiedy się je ogląda" – powiedziała Melissa Eickhoff, Dyrektor Pikes Peak International Hill Climb. „Nie inaczej jest w tym roku. Ford Performance SuperVan 4 z pewnością spodoba się publiczności."

SuperVan 4

SuperVan 4, skonstruowany wspólnym wysiłkiem Ford Performance i STARD, w tym roku wjedzie na górę wyposażony w system napędu na wszystkie koła, zasilany akumulatorem o pojemności 50 kWh z ogniwami o ultra wysokiej wydajności. Po dodaniu do tego układu napędowego elementów karoserii wykonanych z kompozytów z włókna węglowego, klatki bezpieczeństwa zgodnej ze specyfikacją FIA oraz systemu regeneracyjnego hamowania z kontrolą stopnia opóźnienia, powstała maszyna zdolna do zdobywania szczytów w wyścigach górskich.

Jest to najnowszy projekt specjalistów od pojazdów elektrycznych działu badawczo-rozwojowego firmy STARD, realizowany od pięciu lat z Ford Performance. W tym czasie powstały również inne wspólne projekty, związane z wysokowydajnymi elektrycznymi układami napędowymi, które zastosowano w takich pojazdach jak Fiesta ERX™ i w pierwszej linii pojazdów elektrycznych z certyfikatem FIA, przeznaczonych do rajdów samochodowych.

„SuperVan 4 jest wyposażony w jeden z najpotężniejszych na świecie elektrycznych układów napędowych, jakie kiedykolwiek opracowano” – powiedział prezes STARD Michael Sakowicz. „Pojechał już pod górę w Goodwood, ścigał się na asfaltowych odcinkach WRC i nie tylko. Start w jednym z legendarnych, najbardziej niezwykłych wydarzeń sportowych na świecie sprawia nam ogromną satysfakcję i STARD jest dumny, że może w tym uczestniczyć.”

Ford Performance przedstawi więcej szczegółów na temat tegorocznego startu w miarę zbliżania się imprezy.

Pikes Peak International Hill Climb odbędzie się w niedzielę, 25 czerwca 2023 roku. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie https://ppihc.org/.


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje DFS Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od DFS Motors