Ford, LG Energy Solution i Koç Holding zawiązują spółkę joint venture, która zajmie się produkcją ogniw akumulatorowych

15.03.2023

Ford Motor Company, LG Energy Solution i Koç Holding podpisały dziś niezobowiązujące porozumienie (MoU), powołujące nową spółkę joint venture, pod warunkiem uzyskania finalnej zgody wszystkich stron na utworzenie jednego z największych w Europie zakładów produkujących ogniwa akumulatorowe do elektrycznych modeli pojazdów użytkowych. Zakład produkcyjny w pobliżu Ankary w Turcji wzmocni fundamenty elektrycznej przyszłości Forda w Europie.

 • Ford podpisał dziś niezobowiązujące porozumienie o współpracy ze spółkami LGES i Koç Holding w sprawie budowy jednego z największych w Europie zakładów produkujących akumulatory do pojazdów użytkowych
 • Projekt jest na dobrej drodze do rozpoczęcia jeszcze w tym roku prac budowlanych w pobliżu Ankary w Turcji i uruchomienia w roku 2026 produkcji, która przyczyni się do realizacji celu Forda, jakim jest dostarczanie klientom na świecie ponad 2 milionów pojazdów elektrycznych do roku 2026
 • Nowy zakład produkcyjny będzie dysponował roczną zdolnością produkcyjną min 25 GWh sumarycznej pojemności ogniw, która może wzrosnąć do 45 GWh

Nowa spółka joint venture będzie funkcjonować w organizowanej strefie przemysłowej w Başkent, niedaleko Ankary. Projekt jest na dobrej drodze i oczekuje się, że jego realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Produkcja ma się rozpocząć w 2026 r., a trzej sygnatariusze zobowiązują się do zapewnienia rocznej zdolności produkcyjnej na poziomie co najmniej 25 GWh sumarycznej pojemności ogniw akumulatorowych, która potencjalnie może wzrosnąć do 45 GWh.

„Ford nadal rozwija plany dotyczące pojazdów elektrycznych, zwiększając skalę produkcji, by wypracować pozycję lidera w rewolucji przechodzenia na napędy elektryczne. Realizujemy zobowiązanie do produkcji akumulatorów w tym samym regionie, w którym montujemy nasze modele elektryczne. Powołanie nowej spółki joint venture z LGES i Koç Holding stworzy solidne fundamenty, ważne w budowaniu przyszłości Forda w Europie, opartej na pojazdach elektrycznych” – powiedziała Lisa Drake, wiceprezes Działu industrializacji sektora pojazdów elektrycznych Forda.

Wspólne przedsięwzięcie opiera się na długoletnich relacjach biznesowych, jakie Ford utrzymuje zarówno z LGES, jak i Koç Holding. Ford i LGES współpracują od ponad dekady, między innymi akumulatory z fabryki LGES w Polsce zasilają Forda Mustanga Mach-E i E-Transita. Ford Motor Company i Koç Holding łączą silne relacje, które mają niemal stuletnią tradycję, a ich doskonałym przykładem jest m.in. odnosząca sukcesy spółka joint venture Ford Otosan, założona ponad 60 lat temu.

„Wieloletnia współpraca biznesowa z firmą Ford jest wynikiem naszego zaangażowania w dostarczanie produktów o niespotykanej konkurencyjności, efektywności firmy opartej na stabilnych podstawach oraz globalnej wiedzy operacyjnej, co osiągamy dzięki bogatemu doświadczeniu, zgromadzonemu za sprawą inwestycji wyprzedzających na rynkach światowych” – powiedział Youngsoo Kwon, dyrektor generalny LG Energy Solution. „Łącząc siły z Fordem i Koç w Turcji, wnosimy naszą innowacyjną myśl techniczną w zakresie akumulatorów, by dodać dynamiki procesom transformacji rynku napędów elektrycznych w Europie, a tym samym stać się liderem globalnych działań na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.”

 • Ford E-Transit.jpg
 • Ford E-Transit

  Wyczekiwany w napięciu. Nieznający kompromisów. Pierwszy w historii Forda w pełni elektryczny samochód dostawczy. Poznaj nowego Forda E-Transit!

  Ford E-TransitDostawcze Fordy


Koç Holding zaznaczył w wydanym oświadczeniu: „Głęboko odczuwamy ból związany z przerażającą katastrofą trzęsienia ziemi, która miała miejsce 6 lutego. Jako Grupa Koç zmobilizowaliśmy wszystkie nasze zasoby z myślą o wsparciu naszego kraju.

Wierzymy, że inwestycje – jak obecnie realizowana – odegrają kluczową rolę w przetrwaniu tego wyjątkowo trudnego okresu. W związku z tym podkreślamy naszą determinację w realizacji wspólnego przedsięwzięcia z udziałem dwóch globalnych firm, które przyniesie naszemu krajowi znaczącą przewagę konkurencyjną w światowej branży motoryzacyjnej. Składamy wyrazy współczucia naszemu narodowi i szczerze wierzymy, że jednością i solidarnością przezwyciężymy te trudne czasy.”

Lisa Drake z Forda dodała: „Jako lider europejskiego sektora pojazdów użytkowych już od ośmiu lat, pragniemy dostarczać klientom najbardziej oszczędne i zaawansowane modele, które będą ułatwiały osiąganie celów biznesowych ich firm, wspieranych przez usługi i dystrybucję pojazdów Ford Pro. Nowa spółka joint venture, która zajmie się produkcją akumulatorów, jest doskonałym przykładem, jak strategiczne relacje biznesowe służą wzmocnieniu naszej działalności.”

Do 2035 roku Ford w Europie będzie oferował gamę w pełni elektrycznych samochodów dostawczych i osobowych, nową generację modeli bezemisyjnych, dostosowanych do potrzeb skomunikowanego świata i zapewniających klientom wyjątkową satysfakcję z użytkowania.

LGES posiada największą na świecie sieć produkcji akumulatorów, na którą składają się zakłady w sześciu krajach – Korei, USA, Chinach, Polsce, Indonezji i Kanadzie. Ich łączna roczna zdolność produkcyjna wynosi 200 GWh. Dzięki osiągnięciu wysokiej efektywności produkcyjnej i niezawodności działania, LGES jest zaangażowany w dostarczanie klientom produktów o najwyższej jakości, a także w przyspieszenie przejścia na czystą energię poprzez inwestowanie w badania i rozwój technologii ogniw nowej generacji. Gwałtowny wzrost śwaitowego popytu sprawił, że portfel zamówień firmy odnotował skok do 385 bilionów wonów południowokoreańskich pod koniec 2022 roku. LGES zamierza zwiększyć swoje globalne zdolności produkcyjne do 300 GWh do końca tego roku.

 • Ładowanie Forda Mustang Mach-E
 • Ford Mustang Mach-E

  Ford Mustang Mach-E to w pełni elektryczny SUV, inspirowany stylistyką Mustanga.

  Elegancki, nowoczesny, pełen innowacyjnych technologii, zapewniający zasięg bezemisyjnej jazdy aż do 600 km.

  Ford Mustang Mach-EObejrzyj SUVy Forda


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje DFS Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od DFS Motors